اعتبارات بودجه دو وزارتخانه ورزش و جوانان و میراث فرهنگی در کمیسیون فرهنگی بررسی شد

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از بررسی بودجه ۲ وزارتخانه ورزش و جوانان و میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی با حضور وزرای مربوطه در کمسیون متبوعش خبر داد.
احمد راستینه هفشجانی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست امروز (سه شنبه 4بهمن ماه) کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: ضرغامی وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به همراه معاونین وزارتخانه میهمان کمیسیون بودند که در این جلسه وزیر با ارائه گزارشی از عملکرد یکساله وزارتخانه به جزئیات اعتبارات بودجه وزارت میراث فرهنگی پرداخت.
وی در ادامه یادآور شد: توسعه فرهنگ گردشگری به ویژه گردشگری هویت ساز و تمدن ساز از دیگر پیشنهادات نمایندگان در نشست امروز بود، اگر به صنعت گردشگری به عنوان یک صنعت بر پایه هویت بخشی و اشتغال آفرینی تاکید کنیم باید صنعت توسعه گردشگری هر منطقه بر پایه مولفه‌های گردشگری با شرایط بومی و منطقه‌ای مورد توجه قرار بگیرد.

نماینده مردم در مجلس یازدهم گفت: بررسی اعتبارات بودجه اختصاص یافته به وزارت وزرش و جوانان از دیگر برنامه‌های امروز کمیسیون فرهنگی بود که طی آن اعضای کمیسیون میزبان سجادی وزیر ورزش و جوانان بودند.

وی در ادامه با اشاره به نکات مهم مطرح شده توسط نمایندگان در این جلسه، اظهار داشت: از نکات مهم نمایندگان چرایی کاهش بودجه و اعتبارات در حوزه ورزش و تفریحات در لایحه ۱۴۰۲ نسبت به بودجه ۱۴۰۱بود، نکته دیگر ردیف‌های دریافت اعتبارات کمیته ملی المپیک و کمیته پارالمپیک بود که صورت به ردیف‌های متفرقه تغییر جهت داده‌اند از دیگر موضوعاتی بود که مورد نقد و انتقاد اعضای کمیسیون بود.
راستینه یادآور شد: یکی از مباحث مهم این جلسه ضرورت تلاش بیشتر وزارت ورزش و جوانان در جذب اعتبارات بود که توسط کمیسیون مطرح شد، بر فرض مثال؛در بخش ۲۷ صدم مالیات بر ارزش افزوده که سال گذشته در مجلس تصویب شد از ۴هزار میلیارد تومان ردیف بودجه،فقط ۱۰۰ میلیارد تومان تخصیص داده شده که قابل قبول نیست، علاوه بر این که کمیسیون هم به ورزش و جوانان و هم به سازمان برنامه و بودجه تذکر داد، مقرر شد که از ماه‌های پایانی نسبت به جبران این عقب ماندگی در تخصیص اعتبار اقدام عاجل و سریع به عمل بیاورد و وزارت ورزش در این خصوص گزارشات خود را به کمیسیون ارائه دهد.

راستینه تصریح کرد: مباحث مهمی در خصوص بازی‌های آسیایی و قهرمانی در جهت توسعه ورزش قهرمانی و ساز و کارها و رویه درآمدهای ورزش حرفه ای مطرح شد،در بخش جوانان مسئولان به عدم پیش بینی های لازم برای ارتقاء شاخص های مسکن، موضوعات معیشتی و اشتغال جوانان اشاره کردند که وزارت ورزش و جوانان به عنوان مسئول و متولی حوزه جوانان مکلف به هم افزایی دستگاه‌ها اهدافی است که باید در لایحه مطرح شود که این اهداف بتوانند با هم افزایی دستگاه‌ها بحث اشتغال و مسکن جوانان را حل کنند.
راستینه با اشاره به دغدغه‌های نمایندگان در بحث جوانان افزود: در این نشست نمایندگان در بحث جوانان دغدغه‌های خود را طرح موضوع کردند، برنامه‌های جوانان معمولا در ذیل ورزش نادیده گرفته می شود و معمولا ذیل ورزش تعریف می شود که باعث آسیب به هم‌افزایی دستگاه‌ها برای حل مسائل جوانان خواهد شد،همچنین در بحث برنامه‌های فرهنگی و هویتی و تمرکز بر ارتقاء مولفه‌های اخلاق و معنویت در میان جوانان مورد تاکید نمایندگان قرار گرفت.

سخنگوی کمیسیون فرهنگی در پایان خاطر نشان کرد: تلاش وزارت ورزش و جوانان برای حمایت از نخبگان، قهرمانان ورزشی و نخبگان مستعد در عرصه‌های مختلف در بحث جوانان مورد تاکید نمایندگان خانه ملت بود، بودجه و اعتبارات با هدف حرکت به سمت گردشگری تعالی بخش و الهام بخش و هدفمند ارتقاء یابد،در بحث ورزش نیز کاهش اعتبارات وزارت ورزش و جوانان در لایحه بودجه ۱۴۰۲ تعجب نمایندگان را برانگیخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate|ترجمه