فاطمی امین برای مهمترین مسائل اقتصادی برنامه‌های کوتاه مدت ارائه کرده است

 احمد راستینه هفشجانی در نشست علنی مجلس نوبت صبح امروز (سه شنبه، 2 شهریور ماه) شورای اسلامی در موافقت با برنامه‌های سیدرضا فاطمی امین وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت گفت: این روزها دنیا این صحنه‌ها را می‌بیند، اینجا ایران اسلامی است که مردم سالاری دینی با نگاه بنیانگذار کبیر انقلاب  اسلامی شکل گرفت و قدرت را به مردم سپرد تا با انتخاب نمایندگان خود مجلس شورای اسلامی را در رأس امور بنشانند. شما نمایندگان ملت با موافقت‌ها و مخالفت‌های آزادانه خود قدرت مردم سالاری دینی را به رخ جهانیان کشاندید. مجلس انقلابی که حتی هیچ ابایی از مخالفت و نقد امنیتی‌ترین وزیر کابینه دولت را ندارد، مشفقانه او را نقد می‌کند، قاطعانه آرمان‌های انقلاب اسلامی را مطالبه می‌کند و حقوق مردم را از آن استیفا خواهد کرد و شجاعانه بر او نظارت خواهد کرد.

نماینده مردم شهرکرد، بن وسامان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: صلوات خدا بر امام و شهدا و درود بر امام خامنه‌ای که حکیمانه کشور را در نقطه جهش به سمت تمدن نوین اسلامی قرار داده است و درود بر ملت قهرمان، مقاوم و صبور ایران اسلامی که بر ما منت گذاشته‌اند تا خادمشان باشیم، اگر روزی دانشجویی در محضر امام خود دغدغه‌مند درد و دل کرد که جنگ را با 20 ساله‌ها بردیم و اقتصاد را با 60 ساله‌ها باختیم و امام مقتدای ما با ابلاغ بیانیه گام دوم فرصت را برای نقش‌آفرینی جوانان فراهم کرد  رئیس جمهور محترم آبرویش را به میدان آورد تا با سپردن امور اقتصاد دولت به یک تیم جوان در شرایط جنگ اقتصادی ، دولت جوان حزب‌اللهی را تشکیل دهد و به امامش لبیک می‌گوید امروز ما نمایندگان ملت وظیفه داریم با اعتقاد خود فرصت خدمت صادقانه را به این تیم جوان اقتصادی بدهیم و البته با نظارت مستمر خود ضمن یاری آنها، حقوق ملت را مطالبه کنیم.

وی اظهار داشت: یکی از این جوانان عزیز، دکتر سید رضا فاطمی امین است، برنامه عملیاتی ایشان در حل مسائل وزارتخانه و سابقه اجرایی درخشان ایشان مخصوصاً در کار تحولی خارج کردن خودروهای فرسوده و نگاه راهبردی ایشان سبب شده است تا امروز در محضر شما همکاران ارزشمند از برنامه‌های ایشان دفاع کنم.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی بیان  کرد: ابتدا به 3 نقطه قوت برنامه وزیر پیشنهادی که در گزارش معاونت نظارت مجلس آمده است اشاره می کنم، 1- رعایت چارچوب و اصول برنامه‌ریزی، 2- انطباق کامل برنامه با شرح وظایف قانونی وزارتخانه، 3- تفکیک اقدامات به دو دوره کوتاه مدت و میان مدت و تعریف آنها به صورت پروژه‌های عملیاتی؛ در ارزیابی برنامه ایشان معاونت نظارت مجلس به 4 نکته تسریع دارند: 1- تناسب برنامه‌های ایشان با مسائل و مشکلات و واقعیت‌های موجود که در راستای آنها حل مسئله آنها برنامه عملیاتی ارائه داده است، 2- با نگاه واقع‌گرایی و با توجه به شرایط و امکانات موجود برنامه ارائه شده است، 3- صراحت در برنامه‌ها دیده می‌شود، 4- مهمتر از همه شفافیت در اهداف کمی بخش صنعت، معدن و تجارت که در برنامه عملیاتی ایشان دیده می شود به گونه‌ای که مجلس می‌تواند در نظارت‌های خود تحقق اهداف را رصد و ارزیابی کند.

راستینه تأکید کرد: این گزارش یعنی ایشان از کلی‌گویی و اهداف غیرشفاف که اساساً قابل ارزیابی نیست پرهیز کرده و با این اقدام خود را در مقابل ارزیابی شما نمایندگان ملت قرار داده است. به برادر عزیزم جناب آقای مطهری که مخالف صحبت کردند و فرمودند این وزارتخانه مرد میدان می‌خواهد عرض می‌کنم اگر به اعداد معناداری که موافق اول، برادر عزیزم آقای بهروزی‌فر اعلام نموده‌اند دقت فرمایید ایشان در یک اقدام شجاعانه رشد ارزش افزوده صنعت را از 1.8 درصد در سال 99 به 6.9 درصد در افق 1404 اعلام کرده است. توجه کنید تأیید خواهید کرد که تنها مردان میدان شفاف و باجسارت و با توان عملکردی در برنامه عملیاتی می‌تواند اینگونه شجاعانه هدف‌گذاری کرده و  خود را در برابر قضاوت ملت و شما نمایندگان قرار دهد و مطمئنا در مطالباتمان این را از برادر عزیزمان دکتر فاطمی امین مطالبه خواهیم کرد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم اظهار داشت: تسلط دکتر فاطمی امین در تبدیل راهبردها به برنامه‌های عملیاتی در سطوح مختلف از نقاط قوت ایشان است، ارائه 5 سطح برنامه نشان از این مسئله مهم دارد، برنامه‌های کوتاه مدت و میان مدت با ارائه پروژه‌های تحولی، برنامه‌های استانی و شهرستانی، برنامه‌های بخشی و برنامه‌های بین‌المللی. ایشان به درستی مهمترین مسائل اقتصادی 1400 را شناخته و برای آنها برنامه کوتاه مدت ارائه داده است، همه می‌دانیم 3 مسئله ثبات نرخ ارز، تنظیم بازار و کسری بودجه باید در کوتاه مدت برایش علاجی کرد وگرنه این فریادهای ما در دفاع از ملت بی‌فایده خواهد بود.

وی بیان  کرد: وزارت صمت نقش مهمی در ثبات بازار ارز و تنظیم بازار دارد. دکتر فاطمی امین تلاش کرده این را به درستی تشخیص دهد و اولویت‌های کوتاه مدت برنامه‌ای‌اش را بر تنظیم بازار، صادرات و رفع موانع تولید قرار دهد، همه می‌دانیم با افزایش صادرات، امکان تأمین امکانات اولیه وارداتی فراهم شده و تداوم تولید تضمین می‌شود، علاوه بر این افزایش صادرات، توان بازار ارز را بهبود بخشیده و از افزایش تورم جلوگیری می‌کند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی افزود: دکتر فاطمی امین برای نیمه دوم سال 1400 معتقد است که باید اولا تکمیل سامانه جامع تجارت به ویژه تبادل اطلاعات گمرک در سایر دستگاه‌ها باید به سرانجام برسد، ثانیا اصلاح ساختار و ضوابط قیمت‌گذاری انجام شود، ثالثا تأمین مواد اولیه اجزا و قطعات و تأمین مالی مناسب در راستای افزایش تولید به ویژه برای محصولات مهم در سبد هزینه خانوار باید عملیاتی شود و مهمتر از آن شفاف‌سازی مأموریت‌ها و مسئولیت‌ها بین وزارت صمت و وزارت جهاد کشاورزی برای تأمین و توزیع کالاهای اساسی با هدف رفع مصادیق تداخل، توازی و توازن باید انجام شود.

نماینده مردم شهرکرد، بن وسامان در مجلس شورای اسلامی گفت: همچنین وزیر پیشنهادی برای امسال هم از حیث تکلیفی با توجه به نامگذاری سال مانع زدایی از تولید، برنامه عملیاتی کوتاه مدت ارائه داده است، در سطح پروژه‌های تحولی، 36 پروژه تحولی، سامانه‌های مهم و ابزارهای مهم برای تنظیم بازار در دستور کار خود قرار داده است که باید به ایشان تبریک گفت.

وی ادامه داد: برای استان‌ها و شهرستان‌ها به دنبال آن است تا با مشارکت شما نمایندگان مجلس انقلابی  و مسئولان محلی البته متناسب با اهداف و اقدامات سطح کلان یک برنامه تحولی از ابتدای سال 1400 ارائه شود. در سطح برنامه‌های بین‌المللی ایشان یک گام شجاعانه برداشته شده است، هماهنگی با وزارت امور خارجه را در برنامه خود قرار داده است. همه می‌دانیم اقتصاد ایران باید فراتر از مرزهای جغرافیایی کشور معرفی شود. باید با رویکرد بین‌المللی، برون‌گرایی، توسعه‌ روابط تجاری با کشورها به ویژه کشورهای همسایه به افزایش صادرات و اهداف بخش صنعت، معدن و تجارت در تعاملات بین‌المللی آن را طراحی کنیم. فاطمی امین تلاش کرده است در برنامه بین‌المللی‌اش که پیش روی شما نمایندگان ملت است بر حسب اولویت، منطقه جغرافیایی، همسایگی و همسویی با ایران و اهمیت تعامل و توسعه تجارت با آنها، برنامه تعاملی ارائه کند و قرار است این برنامه مبنای جهت‌دهی کسب و کارها و اقدامات مشترک و هماهنگ بین وزارت صمت و وزارت امور خارجه باشد.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی گفت: تحصیلات فاطمی امین هدفمند است، با تألیف چندین عنوان کتاب در حوزه صنعت، معدن و تجارت، یک پشتوانه نظری قابل اتکاء دارد ولی این سبب نمی‌شود که از توان اجرایی و قدرت هماهنگی بین‌ دستگاهی ایشان سخن نگوییم، همه می‌دانیم زمانی که ایشان در سال 85 مجری طرح خارج کردن خودروهای فرسوده از ناوگان خودرویی کشور شد از عهده این مسئولیت سنگین سربلند بیرون آمد در حالی که آن سال تنها 45 هزار خودروی فرسوده از رده خارج شده بود، او اجرای کار سنگین و با هماهنگی بین بخشی ظرف 10 ماه 255 هزار خودروی فرسوده را از رده خارج کند.

راستینه اظهار داشت: در پایان امید است با رأی شما نمایندگان ملت به کابینه جوان دولت آقای رئیسی، با یک کابینه اقتصادی در جنگ اقتصادی به مصاف دشمن برویم./

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate|ترجمه