نباید با طرح مذاکره مستقیم با آمریکا خطای دوران روحانی را تکرار کرد

احمد راستینه نماینده شهرکرد در مجلس شورای اسلامی در گفت‌ وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس با اشاره به اظهارنظر اخیر حسین امیرعبدالهیان وزیر خارجه کشورمان در باره امکان مذاکره مستقیم با آمریکا، اظهار داشت: هشت سال دولت تدبیر و امید با اعتماد به آمریکا سرمایه‌ها و ظرفیت‌های کشور را معطل کرد و باعث شد جوانان کشورمان از ادامه رشد و پیشرفت کشور و تأکید بر ظرفیت‌های آنها دچار ناامیدی شوند.

وی افزود: یکی از خطاهای راهبردی و استراتژیک در دوران حسن روحانی آن بود که فکر می‌کرد اگر کدخدا را ببیند مسائل سیاسی جهانی را می‌تواند حل و فصل کند و منافع کشور را در یک بده بستان سیاسی حاصل کند.

وی افزود: با این حال نه تنها کدخدا نتوانست روحانی را از این مهلکه نجات دهد بلکه دیدار رئیس جمهور ما و مذاکرات مستقیم با آمریکایی‌ها یک ظرفیت عجیبی را برای نظام سلطه به منظور فشار به جمهوری اسلامی فراهم کرد. به گونه‌ای که دوستان انقلابی ما در سراسر دنیا نسبت به این موضوع معترض بوده و احساس می‌کردند جمهوری اسلامی ایران از خطوط اصلی خودش فاصله گرفته است.

نماینده شهرکرد در مجلس تصریح کرد: یکی از اشتباهات در دولت حسن روحانی آن بود که فکر کردند می‌توان در مذاکره مستقیم با آمریکا مشکلات را حل و فصل کرد اما مذاکره مستقیم با آمریکا سبب شد هم‌پیمانان جمهوری اسلامی دچار تردید در همکاری با کشورمان شوند و کشورهای اروپایی هم در زیر سایه مذاکره مستقیم ایران با آمریکا از مسئولیت‌پذیری عبور کرده و هیچ مسئولیتی در قبال برجام نپذیرفتند.

راستینه گفت: نبایستی با طرح مجدد موضوع مذاکره مستقیم با آمریکا موجب تکرار خطای گذشته شویم و اگر در دولت انقلابی مسئولین جمهوری اسلامی فکر کنند که در مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا می‌توانند منافع کشور را حفظ کرده و تأمین کنند، اشتباه راهبردی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Translate|ترجمه